Rukometaši Francuske, domaćini Olimpijskih igara, pretrpeli su drugi poraz u isto toliko utakmica pred svojom publikom - u ponedeljak uveče, baš kada je sunce, nakon prvog pravog letnje dana u Parizu od početka Igara, zalazilo za Trokaderom i trijumfalnom kapijom, a obasjavalo aveniju Šanzelize, od Francuske je bolja bila Norveška 27:22.
Od prvog minuta Francuska se mučila da pronađe napadački ritam, a startna bekovska trojka Karabatić - Remili - Mem, sitče se utisak da nije imala brzinu i agilnost da u tranziciji, što je do ovog turniral bilo zaštitno odružje Francuza, zapreti rivalu. I pored motivisanog Prandija koji je u nekoliko navrata izmišljao golove, na drugoj strani je gotovo sve kreirao Tobijas Grendal, koji je meč završio sa pet golova. Istina, blistao je Blonc sa sedam pogodaka, ali je bitnu ulogu odigrao i golman Severas, koji je imao 11 intervencija od čega su dve odbrane stigle nakon šuteva sa 7 metara.
Sa druge strane i dalje se stiče utisak da Francuzi i kada uspeju da defanzivnim naporima protivnika nateraju na šut koji nije rezonski - nedostaje prava podrška golmana. Iako je kolona u statistici pored imena Vensan Žerar dvocifrena (10 odbrana), procenat intervencija nije na nivou da bi tim Gijoma Žila mogao da se osloni na taj segment igre.
Za sve ljubitelje zanimljive statistike - ovo je prvi put da je Francuska izgubila dva meča u nizu na Olimpijskim igrama, kao i da je postigla samo 22 golva - poslednji put joj se to desilo takođe na Igrama održanim 1996, tada u četvrtfinalu kada je Jugoslavija slavila 26:21.
Šveđani su se nakon startnog poraza od Nemačke probudili i nadigrali Španiju 29:26. Tim koji sa klupe predvodi Jonas Vile bio je odluča od prvog minuta i eksloaptisao je bolju igru u napadu, raznovrsnije kreacije i rešenja u odnosu na protvnika, koji je i drugu utakmicu u nizu imao napadačkih poteškoća. Đordi Ribera i dalje traži dobitnu kombinaciju kada je reč o ofanzivi, a na ruku mu ide jedino to što je Španija u prvom kolu savladala Sloveniju. Što se pomenutog duela tiče izabranici Glena Solberga, inače Norvežanina na klupi Švedske, ravnmerno su rasporedili učinak te su sa po pet golova Pelas, Bergendal i Karlson bili najubojitiji. Golman Tulin meč je završio sa 15 odbrana. Sa druge strane bolji od ostalih bio je Fernandez sa sedam golova.
Ako bismo tražili savršeno poluvreme na velikom takmičenju jedne reprezentacije, onda bi to bila igra Danske u prvih 30 minuta protiv Egipta. Nije tajna da kod Jakobsena sve funckioniše i da je rečenica nekadašnjeg trenera Raj Nekar Levena "Gidsel i Pitlik su ludaci" potvrda kvaliteta svetskog šampiona, ali rezultat 19:9 protiv najbolje van-evropske selekcije govori u prilog tome da Danska i dalje nije otplesala poslednji ples. Izabranici Huana Karlosa Pastora su u drugom poluvremenu uspeli da se vrate, ali je prilazak na tri gola minusa bio sve što su mogli da urade. Na kraju, rezultat je bio 30:27.
Trenerska reakcija koja je preokrenula utakmica Hrvatska - Slovenija dogodila se u 12. minutu pomenutog duela, pri rezultatu 7:3 za tim Dagura Sigurdsona. Uroš Zorman je krenuo sa Bombačem i Mačkovšekom, ali je nakon malo više od 10 minuta, uvidevši da protok lopte, kao i brzina u napadu, nisu na nivou da bi njegva ekipa razbila korpulentne hrvatske igrače na pozicijama 2-3-4-5, promenio je gotovo sve - ključeve napada poverio je Aleksu Vlahu, kojem je pomagao Miha Zarabec, a poslednji sastojak na prvu pobedu Slovenaca na ovim igrama doneo je Blaž Janc, koji je igrom 1 na 1, i uz osam golova, baš koliko je postigao i Vlah, kumovao trijumfu. Konačan rezultat bio je 31:29.
Pobede su još zabeležili Mađari koji su nadigrali Argentinu 35:25, odnosno Nemci, koji su bili bolji od Japana u jutarnjem terminu - bilo je 37:26.
REZULTATI:
GRUPA A:
Nemačka - Japan 37:26
Švedska - Španija 29:26
Slovenija - Hrvatska 31:29
GRUPA B:
Danska - Egipat 30:27
Francuska - Norveška 22:27
Argentina - Mađarska 25:35
Comments